מקור שמו של יישוב אבטליון

אבטליון הוא השם שנבחר ליישוב לאחר לא מעט התלבטויות, הרצון של המתיישבים הראשונים היה לייצג משהו צנוע אך בו בזמן גם עוצמתי, שורשי וערכי, הידיעה שהשם של היישוב יינתן על שמה של דמות סמכותית מההיסטוריה היהודית כבר נרקמה והוסכמה על ידי כולם עכשיו מה שנשאר היה למצוא את אותה דמות שמתאימה לפרופיל הצנוע אך העוצמתי שהתושבים הראשונים רצו להעניק ליישוב.

נשיא בית הדין ושליט ישראל מתקופת הזוגות - אבטליון

אי שם בתקופת הזוגות (הסבר קצר על תקופה זו יגיע בהמשך) שלטו בישראל שני שליטים כאשר האחד מהם היה נשיא הסנהדרין שמעיה וחברו נשיא בית הדין אבטליון. אבטליון היה מוכר וידוע כאדם מאד סמכותי, חכם, בעל החלטות שקולות ומושכלות שלא פחד לצאת גם נגד החזקים שבבני ישראל אם עשו עוול בכפם.

על פי החומר שנאסף על אבטליון היה זה נראה המועמד המוביל לשמו של היישוב אך ההחלטה התקבלה פה אחד כאשר פירוש השם אבטליון התברר לתושבים והעניק הזדהות נוספת עם היישוב. פירוש השם על פי הרב עובדיה מברטנורא הוא אב לקטנים כיוון כי טליא בלשון ארמי = קטן.

תקופת הזוגות מהי?

תקופת הזוגות היא תקופה שנמשכה כ200 שנה ובה הנהגתה הרוחנית של עם ישראל הורכבה מזוג חכמים, תקופה זו הייתה בזמן בית שני בזמן שלפני הספירה. למידע מורחב על תקופה זו קראו בקישור הבא!